8 декабря 2:12
Автор: Петро Марусенко Рубрика: ШАХИ Комментариев нет

Нічийна засуха

Старт турніру в Лондоні виявився приголомшливим. У чотирьох перших раундах було зафіксовано лише три результати. Два з них сталися за участю найбільшого ворога нічиїх болгарина — Веслина Топалова.

У першому турі він досить непогано вів гру білими проти голландського гросмейстера Аніша Гірі. Та на 27-у ході відмовився від переходу до перспективного закінчення і втратив левову частку своєї переваги. Але Веселин будь що прагнув до перемоги. І, як це часто буває, перегнув палицю. Після помилкового 33-го ходу болгарин проґавив блискавичну контратаку чорних. Топалов, який до того ж потрапив у цейтнот, наразився на матову атаку.

Веселин Топалов

Веселин Топалов

 

Був близький до перемоги американець Хікару Накамура. Він розіграв чорними проти росіянина Олександра Грищука дуже модний нині берлінський варіант іспанської партії. До останнього часу він вважався вельми прісним дебютом, де чорні мають досить надійну позицію, але не дуже перспективну з точки зору гри на виграш.

Хікару Накамура

Хікару Накамура

 

Але останнім часом чорні довели життєздатність цієї системи, причому вони показали можливості зустрічної гри. Отак, і Накамура переграв росіянина. До того ж, останній перебував у цейтноті. Але прикра помилка американця зменшила його шанси, а потім вони і зовсім зникли. І Хікару оголосив вічний шах.

Також внічию закінчилися партії: Віші Ананд (Індія) – Майкл Адамс (Англія), Максим Вашьє-Лаграв (Франція) – Магнус Карлсен (Норвегія), Фабіано Каруана (США) – Левон Аронян (Вірменія).

У другому раунді усі п’ять пар розійшлися миром. Якщо сказати про шаховий бік справи, то деякий інтерес представляла лише партія Карлсен – Каруана. Чемпіон світу не наважився білими піти на «берлін», але обрав безпечний для чорних варіант. Все ж йому вдалося здобути мікроскопічну перевагу, але перетворити її на щось суттєве Магнусу так і не вдалося.

Ще відбулися такі зустрічі: Гірі-Адамс, Топалов – Грищук, Накамура – Вашьє-Лаграв та Аронян – Ананд.

Наступного дня знову «відзначився» Топалов. Чорними він мав досить приємну позицію з Вашьє-Лагравом. Та потім невдало перейшов у важкофігурне закінчення. І Максим чітко довів партію до перемоги. І стало зрозуміло, що місце лідера в загальному заліку вакантне.

Максим Вашьє-Лаграв

Максим Вашьє-Лаграв

 

А от чемпіон світу знову підтвердив свою не найкращу форму. Він теж чорними розіграв берлінський варіант з Анандом. Але зробив це не найкращим чином. Віші міг здобути серйозну перевагу, та швидко зробив інший хід і пройшов повз цю можливість. Потім білі й взагалі потрапили у скрутне становище. І тут Карлсен не виявив своєї видатної техніки. Він схибив, а більше шансів на виграш йому Ананд вже не дав.

Близьким до перемоги був Грищук, але він сам допоміг Гірі (чорні) врятуватися. Багато помилок було в партії Накамура – Каруана, але зрештою вони врівноважилися, і в підсумку – нічия. Таким же чином закінчилася партія Адамс –Аронян.

Левон Аронян

Левон Аронян

 

У четвертому турі гросмейстери ніби відчули, що ще одна нічийна смуга, і шанувальники шахів їм цього не пробачать. Тому цей раунд був, мабуть, найцікавішим. Але за іронією долі, і в цьому бойовому турі була лише одна результативна партія.

Першу перемогу здобув Накамура, який білими взяв гору над Анандом. Хікару був добре підготований в дебюті (каталонський захист). Американцю вдалося поставити перед суперником певні проблеми. А от Віші виявився не на висоті. Після помилки на 23-у ході він загнав свого ферзя у пастку. Хоча чорні намагалися врятувати становище, та Накамура був практично бездоганним при реалізації переваги.

У партії Грищук – Вашьє-Лаграв ініціатива переходила з рук у руки, але все скінчилося нічийним туровим закінченням. Партія двох найобережніших поки учасників – Гірі та Ароняна – прогнозовано закінчилася миром.

Олександр Грищук

Олександр Грищук

 

А от Карлсен будь що хотів виграти білими в Адамса. Із самого початку (дебют Реті) він пішов на довгу в’язку боротьбу. І йому вдалося переграти свого опонента і навіть виграти якість. Ще пару років тому підсумок цієї партії не викликав би жодного сумніву ні у кого. Але нині Магнус, трапляється, і хибить. І Адамсу вдалося побудувати фортецю. Чемпіон світу намагався зруйнувати її за допомогою жертви фігури, та англієць легко впорався з нескладними проблемами і досягнув-таки нічиєї.

Треба сказати, що старт Майкла був вельми складним – три партію з чотирьох чорними. Поєдинки з Карлсеном, Анандом, Ароняном та Гірі – це далеко не мед. Але «господар» турніру не зазнав жодної поразки і продемонстрував свій високий клас.

Майкл Адамс

Майкл Адамс

 

 

Каруана пішов чорними на бій із відкритим забралом проти Топалова. Американецю вдалося чорними здобути перевагу у тому ж іспанському захисті (антиберлінському варанті). Але на третьому десятку ходів Фабіано почав робити помилку за помилкою. Тепер уже істотна перевага була на боці Веселина. Але й він не продемонстрував хорошої техніки. І Каруана дотепною жертвою тури зміг зрештою дістатися нічийного берега.

Після четвертого туру турнірна ситуація така: Вашьє-Лаграв Гірі та Накамура – по 2,5 очка, Адамс, Аронян, Грищук, Каруана, Карлсен — по 2, Ананд – 1,5, Топалов -1. Отож, вся боротьба – попереду.

Петро Марусенко.


Twitt

Сподобалася стаття? Підпишіться на розсилку!

Комментариев нет

Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: