Анна Чакветадзе — тенісна чемпіонка і коментатор

На відкритті шахового матчу між Марією Музичук та Хоу Іфань було дуже багато гостей, із різних сфер життя: чимало політиків, звісно, багато знаних гросмейстерів, митців. Але кого я менш за все очікував тут зустріти, це знану тенісистку Анну Чакветадзе. Для тих, хто не знає, чому вона опинилася у Львові, збережемо інтригу до другої частини нашого інтерв'ю.

1

Анна Чакветадзе та Петро Марусенко

Анна Чакветадзе та Петро Марусенко

Додам лише, що я завжди симпатизував Анні, коли вона грала в теніс, подобається вона мені і нині, коли стала коментатором свого улюбленого виду спорту на каналі “Євроспорт”. Також вона веде в Москві свою школу тенісу, де працює з талановитою, але не завжди багатою дітворою. Після нашого спілкування, зауважу, що Анна, як кажуть — справжня. В ній немає пихатості, яка часто буває у видатних особистостей, вона приязна, симпатична, розумна і доброзичлива. Зупинюся, бо співати дифірамби — це не мій жанр. Але не сказати цього я не міг.

Анна Чакветадзе

 Анна Чакветадзе

 До того ж, у Анни сьогодні день народження, їй виповнилася 29 років. Кажуть, що не треба казати про вік жінок, але в даному випадку про такий молодий вік треба кричати... Отож, ми поздровляємо Анну Чакветадзе і зичимо їй нових творчих успіхів!

У першій частині інтерв'ю йдеться про її шлях у великий спорт.


 

“НЕПЕРСПЕКТИВНА” ДІВЧИНА

Анно, як ви прийшли в теніс?
Це дуже цікава історія, тому що спочатку я навчалася грати на фортепіано. Моя мама хотіла, щоб я опанувала музику. Вона була дуже наполеглвою, але я була дитиною, яка більше любить рухатися, більше полюбляє спілкуватися з іншими дітьми, тому мені було важкувато.

Piano keys
З іншого боку, мої батьки захоплювалися тенісом, самі дивилися трансляції, самі грали на любительському рівні, і от мамі прийшла ще одна ідея: окрім музики вона вирішила записати мене до тенісної секції. Мені було сім років.

Де саме ви навчалися тенісу?
В Москві, на стадіоні “Динамо”. Через певний час мене з цієї групи виключили як неперспективну. Там була дуже сильна дитяча школа, і всі дівчата ходили на заняття довлі часто. А я все ж таки була в любительській групі, яка тренувлася тричі на тиждень. Інші дівчата мого віку — відвідували заняття частіше. Тому в них були кращі результати, вони вже виступали на різних турнірах. І мене та Віру Душевіну, вона була на рік старша від мене, нас виключили як неперспективних.
Я пішла на стадіон “Октябрь”, потім його продали, прийшли інші господарі. Й я опинилася у клубі “Валері”.

2016-03-05_17-30-37

А хто ж тоді з “перспективних” там залишився?
До 10 чи 12 років головними зірками були Катя Афіногенова, сестра хокеїста Макса Афіногенова (він потім теж одружився на тенісистці — Олені Дементьєвій) та Маша Кириленко. От вони суперничали між собою. Також там були дівчата старші за мене на рік, на два. З них ніхто не заграв. Найвідоміша з цієї всієї групи вийшла Марія Кириленко.

Марія Кириленко

Марія Кириленко

Як продовжувався ваш шлях?
У одинадцять з половиною років мені тато запропонував узяти особистого тренера, бо до цього мої заняття не носили системного характеру. Я відвідувала групу. Звичайно, заняття в групі розвивають відчуття конкуренції, але треба ще тренуватися окремо з тренером.


 

В ОЧІКУВАННІ НАСТАВНИКА

Хто це був?
Спочатку в мене був тренер, який приїхав із Сочі, Михайло Лєдовських. Він тренував ще Олену Весніну. Так вийшло, що ми з ним не зійшлися характерами.

Михайло Лєдовських

Михайло Лєдовських

Як це може бути, щоб одинадцятирічна дитина не зійшлася характерами з дорослим фахівцем?
Там була така ситуація. В мене народився молодший брат, мама вже не приходила на тренування. Тому батько привозив мене рано-вранці на стадіон, сам їхав на роботу. А тренер міг просто не прийти на тренування, хоча вони були оплачені заздалегідь. Я могла приїхати, дві години посидіти, у кращому випадку він запізнювався на годину. Я, звичайно, ділилася з батьками, ми це обговорювали вдома і прийшли до висновку, що такий тренер нам не підходить.

І хто прийшов на зміну?
Я стала навчатися у Віктора Микаолаєвича Павлова, який приїхав із Калінінграда. Вважаю, що він дав мені дуже багато, особливо в плані техніки. Дуже багато працвав зі мною. В плані морального настрою. Але дивно, що в нього були учениці — Ксенія Первак та Анастасія Пивоварова — вони з характером. У нього була певна система виховання. Віктор Миколайович був не жорстким, любив інколи пожартувати, може навіть уязвити, але це певним чином впливало на розвиток учениць.

Віктор Павлов

Віктор Павлов

Розкажить, будь ласка, про маму. Вона була домогосподаркою?
Фіормально так. Але це — потрясаюча жінка, яка ніколи не сидить на місці, вона постійно чимось зайнята. Я зазвичай з нею проводила свій час.

А коло її інтересів?
До нього, зокрема, входив теніс, тому що вони з батьком дуже часто їздили на південь — у Сочі й там грали в теніс. У мене навіть зберіглося відео, як я маленька, ракетка більша за мене, переважувала мене, я ще не вміла грати, але пробувала це робити. Забавно спостерігати за цим.
А мама дуже любила теніс. Сама грала, дещо гірше за батька. На певному етапі я стала спочатку обігрувати маму, потім тата. Процес пішов...

2016-03-05_17-46-18


 

ПІД ОРУДОЮ БАТЬКА

І потім ви вийшли на міжнародний рівень...
Так, у мене стали з'являтися успіхи на турнірах до 14 років. Я три роки вчилася у В.Павлова, потім ми розсталися та лишилися в дружніх стосунках.

І досі?
Так, і досі. Мене став більше тренувати батько, став більше їздити зі мною на турніри.

А як же він міг тренувати тенісистку?
Він — колишній професійний спортсмен, грав у футбол.

Наскільки я пригадую, за “Гурію” з Ландчхуті.
Так. Закінчив він доволі рано. Отож мені було досить комфортно, коли батько був присутній на турнірах. Він розумів, як психологічно налаштувати, розбирався у тактиці, можливо, техніка не була його коньком. Та його присутність налаштовувала мене на певний професійний підхід. Мені здається, що саме психологічне налаштування та тактика дуже важливі для тенісу.

“Гурія” Ландчхуті


 

ВАЖЛИВО ПРОПУСТИТИ ВСЕ ЧЕРЕЗ СЕБЕ

Ви стали тренуватися за кордоном?
Не можу сказати, що дуже багато тренувалася за кордоном. Я насправді працювала з іноземними фахівцями, але це мало тимчасовий характер. Скажімо, два -три тижні — до старту певних турнірів. Це було і в Америці, Лос-Анджелосі з Робертом Лендсдорпом, тренером Марiї Шарапової, Ліндсей Девенпорт та Піта Сампраса, Еріком ван Харденом, який був свого часу наставником Анни Іванович тва Кончити Мартінес. Тобто спіробітничала з різними фахівцями, у кожного, як на мене, можна навчитися чомусь новому. Така систеба випробувань та помилок. А потім все це треба пропустити через себе. Не усім може підійти той чи інший елемент.

Роберт Лендсдорп

Роберт Лендсдорп

Коли ви вийшли на такій рівень вам було...
...Сімнадцять років. Я дуже переживала в той рік, тому що не потрапила на кваліфікаційний відбор до Ролан Гарросу. Я приїхала туди була третьою в списку кандидатів на участь, але...

Тобто ви без гри стали unlucky looser...
На Вімблдон я лишилася другою кандидаткою, Анна Іванович — першою, обидві теж не грали. Нарешті довгоочікуваний US Open, коли я точно вже потрапила до кваліфікації. Я розуміла, що точно зіграю хоча б один матч... І там я пройшла кваліфікацію, а у першому колі обіграла Барбару Шетт, а в другому — Анастасію Мискіну. Та була другою ракеткою світу, тоді була інша система підрахунку рейтингу, я одержала багато бонусів і одразу потрапила до сотні найсильніших.

Анна Чакветадзе

Анна Чакветадзе

Як склався подальший шлях Анни, про її коментаторські будні, про українських тенісистів, а також розкриття таємниці, чому ж Анна потрапила на шаховий матч за корону читайте у другій частині інтерв'ю, яке плануємо видати 8 березня.

Вів бесіду Петро Марусенко. Львів.

1

3 мысли о “Анна Чакветадзе — тенісна чемпіонка і коментатор

 • 9.Март.2016 в 01:56
  Permalink

  «Це було і в Америці, Лос-Анджелосі з Робертом Лендсдорпом, тренером Анни Шарапової»

  Марії Шарапової! 🙂

  Ответить
 • 9.Март.2016 в 01:58
  Permalink

  «Це було і в Америці, Лос-Анджелосі з Робертом Лендсдорпом, тренером Анни Шарапової»

  Марії Шарапової, це Чакветадзе та Іванович — Анни! 🙂

  Ответить
  • 22.Март.2016 в 18:44
   Permalink

   Шановний Анатолію! дякуємо. Ваше зауваження — слушне. Звичайно, Марії Шарапова. Ми виправили цю прикру помилку. З повагою. Петро Марусенко.

   Ответить

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *