Юлія Осьмак та Петро Голубка – нові чемпіони України

Чемпіонати України з шахів серед чоловіків та жінок щойно закінчилися в Житомирі. Одразу відзначимо, що організація турнірів була насправді на високому рівні, що характерно для провінційних місць, у яких проходять події національного масштабу.

І абсолютно ніякої провини організаторів у тому, що склад учасників виявився далеким від ідеального. Трохи історії. 2011 року вперше в Україні зібрали чи не найсильніший склад учасників. Тільки Василь Іванчук проігнорував цей турнір, але і без нього склад був досить імпозантним. Руслан Пономарьов, Павло Ельянов, Антон Коробов, Олександр Моїсеєнко, Юрій Криворучко, Андрій Волокитін, Олександр Арещенко – словом, увесь цвіт українських шахів зібралися в Києві.

ЧемпіонатУкраїни з шахів 2017

Це був дуже вдалий крок нового (на той час) президента Шахової федерації України Віктора Капустіна. Іще три роки чемпіонати країни трималися на найвищому рівні. А 2014 року в фіналі зіграв (окрім інших найсильніших) і сам Василь. І несподівано набрав лише 50 відсотків. Після цього визнаний лідер українських шахів більше не повторював цього експерименту й навряд чи наважиться на це у майбутньому.

Але, починаючи з 2015 року кожний наступний український форум стає більш слабким. А цього року чемпіонат став нагадувати першості «докапустинських» часів. Для порівняння – в чемпіонаті України 2014 року грали п’ятеро шахістів з рейтингом вищим за 2700, а цього року лише троє мали рейтингом вищий за 2600. Висновки робіть самі…

Утім, можливо, завдяки цьому боротьба за першість була вельми цікавою. У чоловіків її несподівано повели два представники івано-франківської області – гросмейстер Володимир Онищук та майстер Петро Голубка. На старті найкращим був Петро – 3 перемоги поспіль. У середині турніру лідерство захопив Володимир. І перед останнім туром він випереджав суперника на пів-очка.

Петро Голубка

Петро Голубка

Заключний поєдинок Голубки проти Віталія Бернадського (чорні) був з розряду таких, які називають «валідольними». Білі пожертвували фігуру та захопили ініціативу, суперники по черзі робили помилки, але в результаті сміливість перемогла. Петро здобув перемогу і наздогнав Онищука, який зіграв лише унічию. Додаткові показники принесли звання чемпіона 28-річному Голубці.

Остаточні підсумки: 1. Голубка – 8 очок з 11, 2. Онищук – 8, 3. Ковчан – 7, 4. Бернадський – 6,5, 5. Михайло Олексієнко – 6, 6. Андрій Вовк – 6, 7. Ельдар Гасанов – 5,5, 8. Кирило Шевченко – 5, 9. Ігор Випханюк – 4, 10. Валерій Гриньов – 3,5, 11. Валерій Невєров – 3,5, 12. Артур Фролов – 3.

У жінок в чемпіонаті були відсутні три провідні шахістки – сестри Анна та Марія Музичук та Анна Ушеніна. Натомість окрім досвідчених Наталії Жукової та Інни Гапоненко, які багато років успішно виступають у складі збірної України, виступили молоді шахістки, які все наполегливіше стукають у двері національної команди. Це – Юлія Осьмак, Ольга Калініна (Бабій), Наталія Букса, Анастасія Рахмангулова та інші.

Цього разу молоді виявилися попереду. Перші два місця здобули киянка Осьмак, та Бабій, яка представляє Тернопільскьку область. Бронзовою призеркою стала Жукова. Головним «поінтом» турніру став запеклий бій за перше місце між Бабій та Осьмак. Суперниці по черзі виходили в лідери, а «вишенькою на торті» стала їхня особиста зустріч в останньому турі. Бабій відставала на пів-очка, але грала білими. Тобто суперниці грали своєрідний «армагеддон», тільки в класичні шахи.

Юлія Осьмак

Юлія Осьмак

І партія вийшла під стать своєму значенню. Вона тривала понад 90 ходів і закінчилася останньою у двох турнірах. Нервова ситуація позначилася на грі шахісток. Ситуація на шахівниці змінювалася багато разів. Після дебюту Ольга дістала гіршу гру, потім почала помилятися Юлія. Після 27-го ходу позиція білих була виграна вщент, та киянка продовжувала відчайдушно захищатися. А черга помилятися перйешла до білих. Та все ж їм вдалося перейти до коньового ендшпілю з двома зайвими крайніми пішаками. Але тут Оля розхвилювалася, й її винахідливій суперниці вдалося віддати коня за пішака, але на шахівниці виникла нічийна позиція. Певною втіхою для Бабій стало те, що вона поставила суперниці пат.

Але цей результат зробив 19-річну вихованку Володимира Баклана — Юлію Осьмак чемпіонкою України. Остаточні підсумки: 1. Осьмак – 7 очок з 9, 2. Бабій – 6,5, 3. Жукова – 5,5, 4. Катерина Должикова – 5,5, 5. Анстасія Рахмангулова – 5, 6. Євгенія Долуханова – 4,5, 7. Букса – 4, 8. Гапоненко – 3,5, 9. Єлизавета Малахова – 2, 10. Діана Мац – 1,5.

Додамо, що процент результативних партій в жіночому турнірі склав понад 70 відсотків.

Петро МАРУСЕНКО.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *