Як знайти хід g4?

Третя партія матчу на першість світу з шахів між українкою Марією Музичук та китаянкою Хоу Іфань закінчилася унічию на 36-у ході. На перший погляд, вона може показатися спокійною і не багатою на події. Проте, це далеко не так.

1

 

P 1

 

Почнемо з початку. Вже перший хід Марії означав, що вона змінила русло боротьби. Продовження 1.d4 львів'янка обирає рідко, але треба було перевірити підготовку суперниці по всьому периметру дебютів.
Хоу Іфань не проти була зіграти захист Нимцовича, натомість Музичук перевела гру в каталонський початок. Суперниці досить швидко розіграли дебют, видно було, що обидві готові до цього варіанту.

Марія Музичук

Марія Музичук

У перший момент, коли чемпіонка задумалась, вона обрала хід крайнім пішаком. Після цього пішла самостійна гра. На перший погляд, після розміну ферзей та пішаків ферзевого флангу на шахівниці виникла мертвонічийна позиція.

Хоу Іфань

Хоу Іфань

Проте не найкращий хід чорних турою на с8 міг дати білим певні шанси, якщо не на перемогу, то на захоплення ініціативи. Для цього треба було зіграти g3-g4. На жаль, Марія пройшла повз нього.
У зв'язку з цим згадується історія, яку мені розповідав на початку 70-х років знаний шахіст і тренер Юхим Коган.

Він був справжнім одеситом, дотепним, життєрадісним, приязним. Довгий час Коган тренував третю чемпіонку світу Єлизавету Бикову. У ті часи ніхто не знав ще поняття “читерства”, підказки, бувало, траплялися, але без використання технічних засобів. І от в матчі 1959 року проти Кіри Зворикіної Бикова замислилася.

P 5

А їй теж треба було зробити хід g4, який призводив до великої переваги. Та тодішня чемпіонка все роздумує. Юхим Юхимич весь знервований, але раптом знаходить вихід. Він встав і поплескав себе по філейній частині. Чи варто казати, що Бикова негайно зробила цей хід.

Не знаю, чи була ця історія насправді, чи її вигадав Фім Фімич, але таке він розповідав...
Та повернемося до нашої партії. Після численних розмінів вона швидко пристала до нічийного берега. Рахунок матчу став — 2:1 на користь претендентки.

P 4


 

Каталонський початок
М.Музичук — Хоу Іфань
Третя партія


 

Після партії я запитав обох учасниць матчу, як вони провели вихідний день. Виявилося, що вони надали перевагу відпочинку. Хоу Іфань, зокрема, гуляла вулицями Львова і милувалася містом.
Додам, що після гри нашу чемпіонку прийшов підтримати Святослав Вакрчук. Може, це додасть їй наснаги.

P 7

Адже на Марію чекає непростий іспит. Дві партії поспіль вона гратиме чорними. Але, повторюю, Хоу Іфань не дебютчиця. Тому сподіватмемося, що нашій шахістці удасться зрівняти гру.
Словом, підходить пора вирішальних битв.

Петро Марусенко, Львів.

1

2 мысли о “Як знайти хід g4?

 • 6.Март.2016 в 16:15
  Permalink

  А Фима похлопал себя по филейной части четыре раза?

  Ответить
  • 6.Март.2016 в 17:48
   Permalink

   Он хлопнул один раз и этого было достаточно...

   Ответить

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *