Хоу Іфань перемагає в Монте-Карло

Перший етап жіночого Гран-Прі в Монте-Карло закінчився упевненою перемогою китайської шахістки Хоу Іфань. Після невиразного старту вона здобула шість перемог поспіль і за тур до кінця забезпечила собі перше місце.

1

Хоу Іфань
Хоу Іфань

 

Щоправда, треба сказати, що щастя було на боці екс-чемпіонки світу. У партії дев’ятого туру проти одеситки Наталії Жукової китайська шахістка білими в іспанській партії не мала й тіні переваги. Більш того, у певний момент ініціатива була на боці української шахістки. Але невдовзі після контролю Жукова почала грати не найкращим чином, припустилася кількох помилок і зрештою зупинила годинник.

Наталія Жукова
Наталія Жукова

 

Марія Музичук грала проти росіянки Наталії Погоніної. Це було повторення фінального матчу чемпіонату світу. Марія чорними у захисті Грюнфельда досягнула цілком прийнятну гру, навіть отримала трохи кращий ендшпіль. Але ця перевага була символічною, і українська шахістка змушена була погодитися на нічию.

Хампі Конеру з Індії із самого початку захопила ініціативу з росіянкою Олександрою Костенюк і, зрештою, довела її до перемоги. Шведка Піа Крамлінг білими не змогла здобути перевагу проти львів’янки Ганни Музичук, і вже на 20-у ході суперниці погодилися на нічию.

Хампі Конеру
Хампі Конеру

 

У десятому раунді відбулася центральна партія всього турніру: Марія Музичук – Хоу Іфань. Звичайно, обидві суперниці тримали в голові майбутній матч за світову корону. Тому, з одного боку, треба була зіграти якнайкраще, а, з іншого, не розкрити своїх дебютних таємниць.

Марія Музичук
Марія Музичук

 

Суперниці розіграли сиціліанський захист. Причому Марія пішла на боковий варіант, який призвів до складної гри. І тут Марія не знайшла хорошого плану, поступилася ініціативою, а зрештою й взагалі помилилася. При реалізації переваги Хоу Іфань була точною і безпощадною. Вона і перемогла на 30-у ході.

Думається, після цієї перемоги багато хто зробить висновок, що в матчі у Марії немає жодного шансу на перемогу. Як на мене, це буде хибний висновок.

Хочеться нагади один із найвідоміших епізодів із шахової історії. 1927 року мав відбутися матч між чемпіоном світу Хосе-Раулем Капабланкою та Олександром Альохіним. А перед цим двобоєм у Нью-Йорку відбувся турнір шістьох гросмейстерів у чотири кола. Сам Альохін назвав цей турнір прологом до боротьби за першість світу. Як відомо, турнір закінчився упевненою перемогою Капабланки з результатом – 14 очок з 20 (без жодної поразки), Альохін був другим, відставши на 2,5 очка.

Хосе-Рауль Капабланка
Хосе-Рауль Капабланка

 

 

Але найбільш вражаючою була партія п’ятого туру між ними. Альохін, який грав білими, програв її, як кажуть, у одні ворота. За легендою після партії він навіть намагався знищити бланк із записом. А потім, трохи охолонувши, він написав: «Я соромлюся цієї партії. Але охоче визнаю, що мій противник бездоганно скористався з моїх помилок».

Враховуючи блискучу гру Капабланки протягом багатьох років, вердикт фахівців перед матчем був абсолютно одностайним: переможе саме кубинець.

Олександр Альохін
Олександр Альохін

 

Між тим Альохин написав, що турнір 1927 року мав подвійне і дуже реальне значення – однак абсолютно протилежне думці про цю подію усього шахового світу: він дав можливість пані Фортуні подарувати кубинського героя двозначною посмішкою, в якій під зовнішнім схваленням відчувалося обережне попередження; і, звичайно, не її провина, що її улюбленець цього разу не зміг розгадати цю посмішку.

А матч між ними закінчився більш, ніж несподіваною перемогою Альохіна – 6:3, при 25 нічиїх.

Продовжуючи альохінську аналогію, додамо, що, незважаючи на блискучий спортивний результат, гра Хоу Іфань була не зовсім бездоганною. Про це свідчать її партії з француженкою Альмірою Скрипченко, Сарасадат Хадемалшаріх з Ірану, Жуковою та Костенюк, не кажучи вже про двобій з Конеру, в якому китаянка поступилася білими. Сказати б, що її дебютна підготовка знаходиться не найвищому рівні. Але це може бути хибним твердженням, бо цілком імовірно, що свої дебютні заготовки китаянка тримає саме для матчу з Музичук.

Альміра Скрипченко
Альміра Скрипченко

 

Серед переваг Іфань можна відзначити її чудову гра у другій половині шахової партії в невизначених позиціях. Вона, як правило, завжди додає, й її суперниці не витримують напруження.

Але повернемося до десятого туру. Обережною грою Крамлінг досягла білими нічиєї з Конеру. А Жукова не знайшла в собі сили грати на виграш проти Скрипченко (чорні) після важкої та драматичної партії з Хоу Іфань. І тому одеситка погодилася на нічию.

Щось не клеїться гра в цьому турнірі у львів’янки Ганни Музичук. Білими вона мала перевагу проти Нани Дзагнідзе з Грузії. Та раптом почала робити одну помилку за іншою і склала зброю вже на 26-у ході. Думається, річ у тім, що Ганна зараз більше переймається майбутнім матчем своєї сестри, ніж думає про власну гру. Однак, певна річ, її невдачі носять тимчасовий характер, і Ганна ще повернеться до реальної боротьби за корону. Доказом цього може слугувати її партія останнього туру…

Ганна Музичук
Ганна Музичук

 

В ньому Марія Музичук чорними швидко дістала перспективну позицію в сиціліанському захисті проти Скрипченко, але поквапилася форсувати події. Хоча Музичук навіть виграла фігуру, але білі форсували нічию вічним нападом на чорного ферзя.

Тепер Марічці треба було вболівати за старшу сестру. Адже в разі її перемоги над Конеру (білі), чемпіонка світу наздоганяла індійську шахістку, і вони б розділили б друге-третє місця. Вже після дебюту (слов’янський захист) чорні дістали кращий ендшпіль. І хоча на шахівниці залишилися різноколірні слони, наявність чотирьох тур давала можливість поборотися за перемогу. І Ганна не підвела, вона дуже технічно провела це закінчення і здобула перемогу. До речі, першу в турнірі. Проте її спортивне значення важко переоцінити!

Хоу Іфань вкотре продемонструвала свій бійцівський характер. Хоча перемога в турнірі була їй вже забезпечена, вона наполегливо наступала на Костенюк, тим більше, що мала білі фігури. Проте, шаховий зміст гри претендентки був не найвищому рівні, вона пройшла ледь не через програш, і лише помилки росіянки дозволили їй врятуватися.

Швидко закінчилась внічию зустріч Антуанета Стефанова (Болгарія) – Жукова.

Grand Prix Women 2015

 

Отож, остаточні підсумки турніру такі: 1. Хоу Іфань – 9 очок з 11 (160 залікових балів) 2-3. М.Музичук та Конеру – по 7,5 (по 125), 4-5. Крамлінг та Погоніна – по 6 (по 85) 6-7. Костенюк та Стефанова – по 5,5 (по 65), 8. Дзагнідзе – 5 (50), 9-11. Жукова, Г.Музичук та Скрипченко – по 4,5 очка(по 30) 12. Хадемалшаріх – 1,5 (10).

Петро Марусенко.

1

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *