Українці вскочили в призери

Несподівані події на фініші командного чемпіонату Європи, який щойно закінчився на Криті, принесли збірним України з шахів (чоловікам та жінкам) бронзові нагороди.  Причому сталося це тоді, коли ми вже і не дуже сподівалися на успіх.

Але почнемо по порядку. У сьомому та восьмому раунді наші хлопці з однаковим рахунком (2,5:1,5) подолали збірні Румунії та Угорщини. У першому випадку переможне очко приніс Ельянов, а в другому – Мартин Кравців.

Павло Ельянов

Павло Ельянов

І перед останнім туром у наших гросмейстерів зберігалися навіть шанси на золото. Для цього треба було обіграти азербайджанців, які розбили перед цим росіян – 3:1, а також, щоб північні сусіди не подолали німців.

Проте, сталося не зовсім так, як гадалося. На білих шахівницях Криворучко проти Теймура Раджабова та Юрій Кузубов  — проти Рауфа Мамедова зіграли лише унічию.

Ельянов, який чорними грав проти третього шахіста світу Шахріяра Мамедьярова, не знітився. Він упевнено зрівняв гру, а потім захопив ініціативу. Павлу вдалося виграти пішака, але на шахівниці виник туровий ендшпіль. За словами гросмейстера –дотепника Савелія Тартаковера – такі закінчення не виграються. Так і сталося. Нічия.

Шахріяр Мамедьяров

Шахріяр Мамедьяров

Пономарьов чорними пішов на гостру боротьбу з Аркадієм Найдичем, але той грав у відмінному наступальному стилі й здобув матеріальну перевагу. Здавалося  б Найдич легко доведе партію до перемоги. Але тут Руслан нагадав себе часів

свого чемпіонства. Він захищався відчайдушно, на кожному кроці створюючи суперникові проблеми. І Аркадій не витримав. Одна помилка, потім інша, і гра перейшла до нічийного закінчення. А нічия в матчі -2:2 принесла українцям бронзу (13 очок).

Ось результати українських шахістів: Ельянов – 3,5 очка з 6, Криворучко – 5 з 8, Пономарьов – 5,5 з 8, Кузубов – 4,5 з 7, Мартин Кравців – 4,5 очка з 7. Капітан команди – Олександр Сулипа. Руслан Пономарьов показав найкращий результат у команді.

Доля ж золота вирішувалася, як кажуть, «на фотофініші». Азербайджанці і росіяни набрали по 14 очок, і тепер усе вирішували додаткові показники. Вони виявилися кращими у азербайджанців, які втретє стали континентальними чемпіонами за останні вісім років.

На жаль, жіноча збірна в стикових зустрічах зазнала фіаско. Здавалося, щоб зберегти шанси на медалі, треба було у сьомому турі обігрувати збірну Польщі. Відмінно провела партію проти Моніки Сочко лідер команди Анна Музичук (білі). У гострому варіанті французького захисту вона ще на початку гри прихопила пішака. А реалізувала його у ендшпілі. Але наша юна Юлія Осьмак чорними не витримала натиску Клавдії Кулонь. Унічию зіграли Жукова та Анна Ушеніна.

Анна Музичук

Анна Музичук

Підсумок матчу – 2:2. Отож, з прямими конкурентками наша збірна набрала одне очко з шести.

На фініші українські шахістки здобули дві перемоги – над іспанками – 2,5:1,5 та  над збірною Турції – 4:0 . А нашим на фініші несподівано допомогли румунки, які подолали польських шахісток  — 3:1. Це і принесло бронзові медалі українській збірній, очолюваній Михайлом Бродським.

Індивідуальні результати нашої команди: Музичук – 6,5 з 9, Жукова – 6 з 9, Анна Ушеніна – 3 з 7, Гапоненко – 4,5 з 6, Осьмак – 3 з 5. Відмінно зіграла Анна Музичук,  яка додала до свого рейтингу ще 6 пунктів. І зміцнила свою позицію другої шахістки світу.

Підсумки турніру: Росія – 17, Грузія – 14, Україна – 13.

Петро МАРУСЕНКО.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *