У південному Шамкірі раптом з’явився Санта Клаус…

Наприкінці квітня в азербайджанському Шамкірі пройшов один з найсильніших турнірів першої половини поточного року –  четвертий Меморіал Вугара Гашимова. Серед учасників самі лише зірки. Участь в турнірі брали американець  Веслі Со (2822), росіяни Володимир Крамник (2822) та Сергій Карякін (2783), азербайджанці Шахріяр Мамедьяров (2772) та Теймур Раджабов  (2710), англієць Майкл Адамс (2761), Пентала Харікрішна (Індія, 2755, українець Павло Ельянов (2751), поляк Радослав Войташек (2745) та  болгарин Веселін Топалов (2741).

Призовий фонд турніру – 100 000 Євро. Перший приз – 25000, другий – 15000, третій -12 000. Останній –  можна вважати втішним – 3000. Щодо дрес-коду, то в Шамкірі, хоча й не треба носити хіджаб, як в жіночому чемпіонаті світу в Тегерані, та все ж таки обов’язкові костюм і краватка.

Звичайно, в центрі уваги українських любителів шахів був виступ лідера наших гравців – Павла Ельянова. Стартував він просто блискуче. У першому турі  технічно обіграв білими «господаря змагань» Раджабова, потім чорними розібрався з Харікрішною.

А далі почалися творитися справжні дива, на жаль, із знаком мінус.

У третьому раунді здалося, що переможна хода Ельянова продовжиться.

Староіндійський захист

Ельянов – Мамедьяров

Потім Ельянов зробив дві нічиї – з англійцем Майклом Адамсом (білі) та поляком Радомиром Войташеком (чорні).

А от фініш виявився катастрофічним для харківського гросмейстера. Він набрав лише пів-очка з чотирьох можливих, причому зробив нічию з другим шахістом світу американцем Веслі Со.

Три поразки Пала потребують особливої розповіді. Якщо брати ці три партії за позиціями, то Ельянов мав набирати в них від двох до двох з половиною очок.

Чорними Павло переграв болгарина Веселіна Топалова. І якщо б українець знайшов  вірне продовження на 35-у ході, його супернику довелося б непереливки.

ТОПАЛОВ – ЕЛЬЯНОВ

Із принциповим суперником – росіянином Сергієм Карякіним – Ельянов досить легко зрівняв чорними гру. Павло пожертвував слона за двох пішаків і міг форсувати нічию. Але він продовжував грати на перемогу, переоцінив свою позицію і зрештою програв.

У партії проти росіянина Володимира Крамника гра проходила за невеликою перевагою українця (білі). Та після кількох невпевнених ходів чорних Ельянов міг поставити суперника у вельми неприємну ситуацію. Натомість Павло сам зробив кілька помилок і зрештою навіть примудрився програти партію.

Після турніру харків’янин з властивою йому самоіронією та незлобивістю зауважив: «Я грав як Санта Клаус, стільки очок подарував своїм партнерам. Намагатимуся у наступних турнірах бути гіршим Сантою». Зауважимо, що, дійсно, Павло міг стати переможцем турніру, якби хоча б частково набрав свої пункти. Проте, гра Ельянова підтвердила його фантастичний потенціал, який зичимо йому реалізувати якнайшвидше.

Остаточні підсумки: 1. Мамедьяров– 5,5, 2-4. Топалов, Со, Крамник – по 5,  5-7. Адамс,  Войташек, Карякін – по 4,5, 8. Раджабов (Азербайджан) – 8,  9-10. Ельянов, Харікрішна  – по 3,5 очка.

Петро МАРУСЕНКО.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *