Три ходи конями зіпсували день народження

У фінальному матчі за звання чемпіонки світу між українкою Анною Музичук та китаянкою Тан Чжунь, який проходить в Тегерані, явною фавориткою була Анна Музичук. І тому було кілька причин.

Українка вже є двічі чемпіонкою світу: у швидких шахах і в бліці, а ці корони вона завоювала перед самим Новим роком. Її переможна хода на цьому чемпіонаті була вражаючою. Анна жодного разу не доводила справу до тай-брейку, здобувши перемоги в основний час. Більше того, усі партії білими вона виграла.

Анна Музичук та Тан Чжунь

Анна Музичук та Тан Чжунь

Натомість Тань двічі грала не те, щоб просто тай-брейки, а Армагеддони (тобто вирішальні бліц-партії) за рахунку 4:4. А значить, її втома була величезною.

Крім того, був іще один чинник, який, на мою думку, мав би датися взнаки. Адже китаянка зіграла чорними і білими по півтора десятка партій, отож її дебютні ідеї мали б десь вичерпатися…

Але не все так сталося, як гадалося.

ФРАНЦУЗЬКИЙ СЮРПРИЗ КИТАЯНКИ

На незмінний хід Анни 1.е4 Тань здивувала суперницю, обравши чорними французький захист, який не лише не зустрічався в китаянки на чемпіонаті світу, а який вона не застосовувала в серйозних партіях ніколи, якщо вірити комп’ютерній базі. До того ж представниця Піднебесної обрала варіант, пов'язаний з розміном пішаків на третьому ході.

Очевидно, вона мала на увазі партію Анни Музичук, яка була зіграна ще сім з половиною років тому. І Анна пішла на повторення цього варіанту. Можливо, це було не найкращим рішенням. Принаймні дебютні ходи китаянка відбарабанила за лічені хвилини.

Тан Чжунь

Тан Чжунь

Невдовзі гра спростилася, і суперниці погодилися на нічию на 42-у ході. Уявляєте собі, як добре спрацював тренерський штаб китайської шахістки, який після такої кількості зіграних нею партій, підготував таку несподіванку.

ЧОРНИЙ ДЕНЬ ДЛЯ ЧОРНИХ

Наступного дня Музичук чорними цілком слушно обрала надійний слов’янський захист. І знову Тань піднесла сюрприз вже на п’ятому ході. Та львів’янка добре розібралася на початку партії, звела гру до знайомого варіанту, і в районі десятого ходу цілком зрівняла гру.

Але, мабуть, то був не день Анни, незважаючи на те, що цього дня їй виповнилося 27 років. Вона була буквально несхожа на себе. Чорні зробили три помилкових хода конями, після яких рівна позиція перетворилася на майже безнадійну. Але цього моменту китаянка схибила і дала можливість суперниці вислизнути з тисків.

Анна Музичук

Анна Музичук

На жаль, цього разу Музичук не забрала конем чужого пішака, а після млявого ходу турою, врятуватися було вже вельми складно. На 56-у ході Анна склала зброю.

Рахунок матчу став – 1,5:0,5 на користь китаянки. Грати лишилося дві партії. Але сьогоднішня, де Аня грає білими, безумовно, є набагато важливішою.

ЩО ЗІГРАЄ ТАНЬ СЬОГОДНІ?

Шанси відігратися ще є. По-перше, думається, що найгірший день у нашої шахістки вже позаду. По-друге, на цьому чемпіонаті Тань грала набагато гірше, коли вела в рахунку. І по-третє, а що все ж таки грати китаянці на 1.е4? Повторити варіант французького захисту? Цілком можливо, але не дуже безпечно. Думається, що штаб Музичук (а такий, певна річ, є, хоча й віртуальний) буде повністю готовий до такого перебігу подій. Ну, а захист Уфімцева або сіціліанський захист, які входять до постійного репертуару Тань, українка буде лише вітати. Утім, побачимо. Чекати лишилося недовго. Щасти тобі, Анно!

Петро МАРУСЕНКО.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *