Павло Ельянов не згадав партії Смислова…

Шаховий турнір, який щойно закінчився у Мальме,  показав, що український гросмейстер Павло Ельянов, був не у формі. Спробуємо розібратися, що це означає?

Симптоми поганої гри бувають з різних причин. Такий гігант шахів, як Василь Смислов писав, що інколи він відчував у себе «період тупої голови». У таких випадках він намагався грати з підвищеною обережністю, не гребуючи і швидкими нічиїми.

Інколи причини бувають психологічними. У випадку Ельянова він міг ще не відійти після невдач на фініші у Шамкірі. І цей стан «гроггі» дався взнаки.

На відміну від Смислова харків’янин завжди грає тільки на перемогу… У другому турі Павло чорними викликав вогонь себе із шведським гросмейстером Бломквістом, але це призвело до поразки.

Наступного дня у партії проти грузина Баадура Джобави Ельянов (білі) пройшов повз перспективну жертву тури, яка давала йому великі шанси на перемогу. Перед вами позиція перед 30-м ходом білих.

ЕЛЬЯНОВ - ДЖОБАВА

 

 

ЕЛЬЯНОВ — ДЖОБАВА

Можливо, він знайшов би не такий вже складний хід 30.Те6!, якщо б згадав партію Смислова з Володимиром Ліберзоном з чемпіонату СРСР 1969 року. Тут мені хочеться зробити невеличкий відступ.

Восени 1969, коли мені було 16 років, ми з моїм приятелем по шаховому клубу Палацу піонерів Санею Лівшицем (на жаль, уже нині покійним) поїхали до Москви, щоб своїми очима подивитися кілька турів цього чемпіонату, в якому брали участь Тигран Петросян, Василь, Смислов, Михайло Таль, Леонід Штейн, Юхим Геллер, Лев Полугаєвський, Марк Тайманов, Ігор Платнов, Володимир Савон та багато інших блискучих шахістів.

Ми з Санею не лише спостерігали за партіями, але й робили ставки як на результати, так і на окремі ходи. Майже 50 років тому мій тактичний зір був не такий поганий, як нині, й мені вдалося передбачити наступний хід Смислова. Це принесло мені один рубль і, звичайно, творче задоволення. Коли хід з’явився на демонстраційній дошці, я став аплодувати, в чому мене підтримало багато глядачів. Утім, дивіться самі, що трапилося у тій партії.

СМИСЛОВ – ЛІБЕРЗОН

СМИСЛОВ – ЛІБЕРЗОН

 

Погодьтеся – ситуації в цих двобоях – дуже схожі.

Карколомна партія чорними з англійцем Найджелом Шортом стала єдиною, де українець переміг. Хоча і тут він припустився помилки, з якої Найджел не скористався. А в останній зустрічі білими проти шведа Нільса Гранделіуса Павло не здобув білими переваги в дебюті. Щоправда, коли суперник став грати не найкращим чином, в українця з’явилися непогані шанси на перемогу. На жаль, і цього разу Павло пройшов повз найсильніше продовження, і партія скінчилася миром.

Підсумки турніру: 1-2. Гранделіус і Джобава – по 3 очка з 5, 3-4. Ельянов та Бломквіст – по 2,5, 5-6. Шорт та Харіка Дронвалі (Індія) – по 2 очка.

Утім, можна сказати, що турнір в Мальме носив тренувальний характер. А наступні битви Павла стануть вельми відповідальними. У липні в Женеві відбудеться третій етап Гран-прі ФІДЕ, а у вересні у Тбілісі – Кубок світу.

Петро МАРУСЕНКО, міжнародний майстер, тренер ФІДЕ.   

 

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *