На Європі боремося за медалі

На командних чемпіонатах Європи з шахів, які тривають на Криті, зіграно шість турів з дев’яти. На жаль, вони не принесли великих успіхів українським збірним, хоча шанси на медалі зберігають і чоловіки і жінки. Наші гросмейстери добре стартували з перемоги над збірною Австрії з рахунком 3,5:0,5. Але наступного дня сенсаційно поступилися голландцям – 1,5:2,5. Це був не наш день, і справа навіть не в тому, що програв лідер – Павло Ельянов. Ні, поступитися чорними одному з найсильніших шахістів світу – Анішу Гірі – нічого страшного в цьому немає  Але біда ще й в тому, що троє інших українців спромоглися лише на нічиї.

Наступного дня розлючені хлопці розтрощили Португалію – 3,5:0,5. Але четвертий раунд приніс нову катастрофу – поразка від Туреччини – 1,5:2,5. Як на мене, це вже занадто. Цього разу не склалося у Юрія Кузубова. Його партія справляє жахливе враження. Він поступився білими Вахапу Саналу, який відстає від Юрія в рейтингу на 140 пунктів. Тут справа, мабуть, у психології. Кузубов, який не здобув дебютної переваги, як кажуть, загрався, і не відчув моменту, коли треба було думати вже про нічию. І це на тлі загалом чудової гри Юрія в інших партіях…

Павло Ельянов

В п’ятому раунді наші шахісти із звичним рахунком  3,5:0,5 здолали італійців. Нервовим виявився матч з французами. Ельянов невдало розіграв дебют і потрапив у дуже неприємну позицію. На інших шахівницях зберігалася рівновага, яка зрештою призвела до трьох нічиїх.

А Павло винахідливо продовжував шукати шанси, спочатку на рівновагу, а коли його суперник занервував і почав помилятися, шальки терезів перейшли на бік білих.

І українець довів партію до перемоги, а з ним і до виграшу матчу – 2,5:1,5. Кращий здобуток серед наших гросмейстерів поки що має Руслан Пономарьов – 4,5 очка з 6.

А лідирують шахісти  Угорщини та Росії – по 10 очок. У збірної Азербайджана -9.  Наша команда разом з колективами з Вірменії , Польщі та іншими має 8 очок. Для того, щоб вибороти медалі, на фініші треба вигравати.

Наша жіноча збірна, на жаль, поступилася головним конкуренткам – росіянкам та грузинкам з однаковим рахунком – 1,5:2,5. Матч третього туру із росіянками проходив у запеклій боротьбі, причому із змінним успіхом. На першій шахівниці чемпіонка Європи з швидких шахів Анна Музичук чорними боролася проти чемпіонки континенту з бліцу Олександри Костенюк. Спочатку перевага була на боці Анни, та їй не вдалося її втілити у повноцінне очко.

Наталія Жукова грала більш, ніж принципову партію проти Катерини Лагно. Жукова вийшла з дебюту з трохи гіршою позицією, та програвати просто не мала права і, зрештою, зіграла внічию.

Наталія Жукова

Інна Гапоненко потрапила до сильного цейтноту, але спокійно дісталася мирного берега. Усе вирішувалося в партії Валентини Гуніної з Анною Ушеніною. Анна чорними зрівняла гру в дебюті, але чомусь над простим ходом продумала надто довго. Можливо, саме цих хвилин її не вистачило наприкінці.

А до того, перевага була на білих, та потім Валентина схибила, і вже Анна могла розраховувати на успішний результат. Утім, фатальна помилка в  кращій позиції призвела її до поразки.

Інна Гапоненко

А от  у шостому раунді українки не змогли здобути жодної перемоги проти збірної Грузії. Три нічиї. А Жукова поступилася Ніно Баціашвілі, хоча мала білими непогану позицію.

Решту зустрічей наші виграли – у Вірменії, Угорщини та Франції – з рахунком 3:1, у Сербії – 2,5:1,5. Найкращою в  збірній є її лідер – Музичук  – 4 очки з 6.

Росіянки подолали також і грузинок – теж 2,5:1,5. А матч з польською збірною, який мали б програти, звели унічию – 2:2. Тепер у росіянок  – 11 очок. На очко відстає збірна Грузії. По 9 очок – у італійок, польських шахісток та іспанок. Українки мають в активі 8 очок.