Кому дістанеться Кубок – Дін Ліженю чи Ароняну?

Півфінал Кубка світу з шахів, який триває в Тбілісі, виявив двох учасників турніру претендентів. Ними стали китаєць Дінь Ліжень та Левон Аронян з Вірменії. Треба сказати, що перемога представника Піднебесної над американцем Веслі Со стала великою несподіванкою. Адже у другій половині минулого року Веслі видав блискучу серію перемог у найсильніших турнірах світу. Та цього року його результати значно знизилися, та він все ще входить до когорти найсильніших.

Але за грою в їхньому двобої ініціатива була явно на боці Ліженя. Лише в першій класичній партії Со пройшов повз перспективного закінчення, яке давало йому певні шанси на перемогу. Аде лише шанси, а не математично точний виграш.

Дінь Ліжень

Дінь Ліжень

 

А от у другій партії китайський гросмейстер одним ходом міг виграти партію та матч. Але зіграв інакше, і його суперник зміг врятуватися – друга нічия.

У першій швидкий партії Дінь чорними повністю притиснув суперника до канатів, тому буквально не було чим дихати. Як китаєць втратив перемогу, відомо тільки йому одному. Друга швидка закінчилася миром зовсім без боротьби. Ліжень віддав білий колір, щоб прийти до тями.

Здавалося, психологічна перевага перейшла до американця. Але уже в першій десятихвилинці хлопець з Піднебесної чорними переграв грізного суперника і заслужено переміг. А другу партію білими він відробив нічию з особливим цинізмом, не цураючись серії розмінів. З рахунком 3,5:2,5 переміг Дінь Ліжень.

Левон Аронян

Левон Аронян

А от двобій Ароняна з Вашьє-Лагравом – то була зустріч справжніх важковаговиків. Гра проходила із змінним успіхом, а доля двобою вирішилася тільки на останніх секундах.

У двох основних партіях партнери продемонстрували взаємну схильність зіграти на тай-брейку. Дві нічиї не сильно схвилювали ані учасників, ані глядачів. А у першій швидкій партії  Максим просто розчавив Левона. Лишалося – не програти чорними. Проте зробити це французу не вдалося, він потрапив під розгром і поступився.

Бліц проходив за перевагою Ароняна.  В обох десятихвилинках він мав кращі шанси, але не зміг витиснути нічого, окрім двох нічиїх. Ще більшою була перевага Левона в першій п’ятихвилинці. Він мав білими нескладний форсований виграш у два ходи, та окрім цього ще незаперечні шанси, але якимось дивом французу вдалося вислизнути – нічия.

У другій партії вірменський шахіст захопив ініціативу і чорними, але теж не реалізував перевагу. Вашьє-Лаграв знову продемонстрував відмінну майстерність у захисті важкої позиції – нічия. А це означало, що відбудеться перший на Кубку Армагеддон.

Максим Вашье-Лаграв

Максим Вашье-Лаграв

Нагадаю, що так шахісти називають вирішальну партію, де білі мають п’ять хвилин, а чорні – лише чотири. Причому три секунди додаються лише після 60-го ходу. Але чорним достатньо нічиєї, щоб потрапити в наступне коло.

Вашьє виграв жереб і обрав чорні фігури. Здавалося, що він зробив правильно. Чітко зрівняв гру в дебюті, перевів партію до чотирьохтурового закінчення, де білі мали лише примарні шанси на виграш. Та у бійців лишалися лічені секунди, і Максим припустився вирішальної помилки. Закінчення ферзь проти тури вміють вигравати навіть шахісти третього розряду, а що вже казати про Ароняна.

Отож, сьогодні, 22 вересня в Тбілісі буде останній вихідний, а вже наступного дня почнеться двобій за Кубок. Він складатиметься з чотирьох класичних партій. Так хто переможе – Аронян чи Дін Ліжень?

Петро МАРУСЕНКО, міжнародний майстер, тренер ФІДЕ.   

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *