Кірсан Ілюмжинов – президент без влади

Gens una sumus

Ми – одна сімя

Девіз ФІДЕ

Нещодавно у шаховому світі відбувся грандіозний скандал. Почався він з того, що 27 червня на сайті Міжнародної шахової Федерації (ФІДЕ) з’явилося повідомлення про те, що на засіданні президентської ради ФІДЕ в Афінах Кірсан Ілюмжинов подав у відставку з поста президента організації.

Сам Ілюмжинов дуже здивувався: «Я не знаю звідки іде ця інформація. Це не відповідає дійсності». Та пройшов день, другий, а повідомлення із сайту не зникало. Тоді Кірсан написав офіційного листа виконавчому директору ФІДЕ Найджелу Фріману, де назвав інформацію про свою відставку неправдивою.

Кірсан Ілюмжинов

Кірсан Ілюмжинов

Той відповів теж офіційно: «Шановний, Кірсане, на засіданні президентської ради в Афінах ви кілька разів загрожували подати у відставку, а наприкінці засідання тричі повторили: «Я йду геть», перш ніж залишити кімнату».

Також Фріман додав, що на 10 квітня призначено засідання ради, де буде розглядатися питання про відставку діючого президента. У відповідь на це Ілюмжинов заявив, що це не має сенсу, адже зняти його можливо лише на Генеральній асамблеї, яка має відбутися наступного року під час Олімпіади в Батумі.

Найджел Фріман

Найджел Фріман

Крім того, президент організував кампанію на свою підтримку. За нього висловився прес-секретар Путіна, він же голова наглядової ради російської шахової федерації Дмитро Пєсков. Також підтримали Ілюмжинова гросмейстери Сергій Карякін (хто цього не знав?) та Володимир Крамник, а ще президент РШФ Андрій Філатов.

Кірсан Миколайович також назвав імена «путчистів», оголосивши таким свого заступника та вірного поплічника протягом багатьох років Георгіоса Макропулоса. Крім того, Ілюмжинов як президент ФІДЕ відмінив проведення позачергової ради, посилаючись на те, що це буде марна трата грошей.

Пішли коментарі з інших боків. Проти Ілюмжинова виступили Сільвіо Данаїлов, колишній голова Європейського шахового Союзу, Гаррі Каспаров, Найджел Шорт. Також пройшло цікаве повідомлення про те, що на посаду президента ФІДЕ балотуватиметься англієць Малкольн Пейн. Як на мене, найкращої кандидатури на цю роль годі й шукати. Малкольн — відомий шаховий організатор, один із засновників серії турнірів, Гран Чес Тур, справжній професіонал, приємна та розумна людина.

Малкольн Пейн

Малкольн Пейн

Цікавою була думка великого оригінала, гросмейстера Євгена Свєшникова. Він сказав, що між Кірсаном та його найближчим оточенням немає жодних непорозумінь, а це все — звичайне «інсценування».

І от прийшло 10 квітня. Несподівано на раді, яку він сам і відмінив, з’явився Ілюмжинов. Журналістів на засідання не пустили, тому інформацію можна було знайти у прес-релізі, який готували колишні «путчисти». З нього широкий шаховий загал дізнався, що на засіданні були присутні крім Ілюмжинова та Макрополуса ще чотирнадцять членів ради з правом голосу, що забезпечило кворум. Засідання одноголосно визнали легітимним. Також одноголосно вирішили, що рішення Ілюмжинова від 6 грудня 2015 року передати Макрополусу юридичні, фінансові та ділові повноваження президента ФІДЕ лишається у силі. Сам Кірсан Миколайович лишається президентом ФІДЕ з обмеженими правами, що пов’язано з тим, що на нього накладені санкції Міністерством фінансів США. А ще він відміняє своє рішення від 6 квітня 2017 року про повернення собі усіх президентських повноважень. Крім того, президент дав задній хід і вибачився за свої нещодавні заяви у ЗМІ, де він називав своїх колишніх друзів путчистами, змовниками.

ФІДЕ

Словом, фактично Кірсан Ілюмжинов залишився президентом без влади. Отож, можна вважати, що термін його керівництва ФІДЕ (а це нівроку – з 1995 року) добігає кінця…

Петро МАРУСЕНКО.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *