Драма на фініші

Харків’янин Павло Ельянов невдало виступив на турнірі шістьох у швейцарському Білі. Причому не можна сказати, що якість його гри була незадовільною. Навпаки, Павло грав, як завжди, з вогником, завжди прагнучи до перемоги, незалежно від кольору фігур. Але багато чого не складалося для нього в Білі.

 

Якщо підрахувати кількість втрачених ним очок у вельми перспективних позиціях, то, можливо, українець міг претендувати й на перемогу в змаганні. Але «волки решили иначе».

Павло Ельянов
Павло Ельянов

 

 

Старт виявився провальним – пів-очка з трьох. Поразка білими від чеха Давида Навари у другому турі почалася з того, що Павло відмовився від боротьби за ініціативу та опинився у гіршій ситуації. Врятуватися йому не вдалося. Поляк Радислав Войташек прихопив Ельянова ще в дебюті (новоіндійський захист). Глибока теоретична розробка дозволила поляку завоювати важливе очко.

Радислав Войташек
Радислав Войташек

 

Гостра боротьба з англійцем Майклом Адамсом (у розмінному варіанті слов’янського захисту!) закінчилася вдало для українця, який переміг чорними. Але наступного дня він випустив чіткий, математичний виграш проти угорця Рихарда Раппорта. До речі, це були останні пів-очка його суперника в турнірі.

Майкл Адамс
Майкл Адамс

 

У першій партії другого кола Фортуна трохи віддячила Павлові, й він врятувався із доволі кепської ситуації проти француза Максима Вашьє-Лаграва (чорні). Закономірною нічиєю закінчилася зустріч Навара – Ельянов.

Максим Вашьє-Лаграв
Максим Вашьє-Лаграв

 

А от на фініші наш земляк мав усі можливості набрати три очка з трьох. На жаль, здобув він лише півтора. У захисті Рагозіна Павло залізними лещатами затис Войташека (чорні). Ендшпіль, в який перейшли суперники, був з великою перевагою харків’янина. Та кілька його неточностей призвели до позиції, де кінь і тура білих боролися проти тури чорних. А це – теоретична нічия. Раппорт поступився Павлу білими без великої боротьби. А от у партії проти Адамса сталася справжня шахова драма. Ельянов білими захопив ініціативу у каталонському захисті. І вже після першого контролю справи чорних стали кепськими. Та раптом харків’янин припустився кількох помилок, після цього все перевернулося. Павло пожертвував туру, але це виявилося прикрим недоглядом. Через кілька ходів білі капітулювали.

Так закінчилася швейцарська битва для Павла Ельянова. Нічого страшного, звісно, не сталося, хоча харків’янин і втратив 6 пунктів рейтингу. Думається, він зробить належні висновки, і на Кубку світу в Баку українець буде у повній готовності.

Павло Ельянов

 


 

Переможцем турніру став Максим Вашьє-Лаграв, який набрав 6,5 очка з 10. Результат «+3» — цілком пристойний для такого рівного і сильного складу — він досяг, здобувши три перемоги на фініші. Свій бурхливий фініш Максим почав, буквально на рівному місці перегравши в приблизно рівному ендшпілі Адамса. Абсолютно не схожим на себе проти Максима був і Навара, який білими не лишив ніяких шансів на порятунок … собі. Ну, а в партії останнього туру Раппорт вже не чинив серйозного опору. Словом, щастило французові насправді, як першому призеру.

Максим Вашьє-Лаграв

Поляк Войташек відстав від переможця на пів-очка. Він продемонстрував відмінну дебютну підготовку. Про партію з Ельяновим ми вже згадували вище, відзначимо і його двобій останнього туру проти Навари, де Радослав білими прихопив Давида із самого початку партії. Але довести цей двобій до логічного завершення у поляка не вистачило пороху. В абсолютно виграшній позиції поляк припустився кількох помилок і змушений був змиритися з нічиєю.

З перемінним успіхом йшла гра у найстарішого й найтитулованішого учасника турніру — Адамса. Після перемоги у першому раунді над Наварою, англієць якось знітився, зазнав три поразки, але щасливий випадок проти Ельянова в останньому раунді дозволив йому вийти в плюс і розділити третє-четверте місця з Наварою. Чех був найрезультативнішим гравцем, зробивши лише три нічиї.

Рихард Раппорт
Рихард Раппорт

 

Явно не у свою компанію потрапив Раппорт. Угорець стабільно пройшов друге коло, зазнавши поразки в усіх п’яти зустрічах. Можливо, тут зіграв свою роль психологічний фактор, коли після кількох невдач фігури просто валилися в угорця з рук. З жовтня 2014 року він знизив свій рейтинг з 2723 (48-й номер у світі) до 2649 (вибув із чільної сотні).

Підсумки: 1. Вашьє-Лаграв – 6,5 очка з 10, 2. Войташек – 6, 3-4. Адамс та Навара – по 5,5, 5. Ельянов – 4,5, 6. Раппорт – 2.

Еміль Сутовський
Еміль Сутовський

 

Зауважу, що у опен-турнірі лідирує перед останнім туром Еміль Сутовський з Ізраїлю – 7,5 з 10. Гросмейстер і голова Асоціації шахових професіоналів лише у останній момент одержав запрошення й не готувався до змагань. Сподіватимемося на те, що останній раунд нічого не змінить…

Петро Марусенко, міжнародний майстер.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *