Досвід- справа наживна

У другій партії матчу за жіночу шахову корону чемпіонка світу Марія Музичук зазнала поразки чорними від китайської шахістки Хоу Іфань. Багато хто з фахівців, а особливо з нефахівців кажуть так: “Ну от. Почалося. Сталося те,що мало статися, і тепер китаянці лишилося тільки формально оформити повернення титулу”.

1

Категорично з цим не згоден. По-перше, сталося те, чого цілком могло й не бути. Дебют претендентка розіграла дещо недбало, й чорні мали реальний шанс поборотися не лише за те, щоб зрівняти гру, але й за ініціативу. На жаль, Марія надовго задумалася й обрала не найкращий хід. Річ у тім, що вона невірно оцінила наслідки варіанту після 17...Ка5. Їй не сподобалася позиція, де перевага була б на її боці.

P 1a

Хоу Іфань — М.Музичук

Та нічого страшного ще не сталося. Ситуація було приблизно рівною. Але глибокі роздуми наступного разу знову призвели до другосортного ходу, який дозволив суперниці розкрити лінію “а”.

Чудовим маневром ферзя білі почали атаку. На жаль, у цей момент у львів'янки вже давався взнаки брак часу. І вона схибила цього разу вже фатально, хоча мала шанси на успішний захист. Утім, судіть самі, як усе сталося.

Іспанська партія

Хоу Іфань — М.Музичук

Друга партія

Мені здається, що основна причина невдачі в цій зустрічі — в тому, що Марія ще не увійшла в матч. Для гри на такому рівні потрібен досвід. У її суперниці його вистачить на чотирьох.

Марія Музичук

Марія Музичук

Але досвід — справа наживна. Цілком можливо, що ця поразка мобілізує українку, вона зробить належні висновки, не буде бачити небезпеку, де її немає. Та й взагалі звикне до матчу.

А навіть у цій партії, попри результат, ми бачили певні вади китаянки. Це і не найкраща постановка дебюту й не дуже впевнена гра по виході з нього. Але її майстерність при використанні помилок суперниці — на найвищому рівні.

Хоу Іфань

Хоу Іфань

І ще про одне не можу не сказати. Затримка трансляції на 30 хвилин створює великі незручності для глядачів. Уявіть собі, ви розглядаєте варіанти у ще не визначеній позиції, як раптом вам кажуть — усе, гра закінчилася. Це правило, практично, унеможливлює спостерігати за подіями в цейтноті, якщо там вирішиться доля двобою.

Словом, це безглузде правило. Я запитав у австралійського гросмейстера Іана Роджерса, як він до нього ставиться. Маститий шахіст відповів, що 30 хвилин, це, мабуть, забагато — можна було обмежитися і 15-ма.

Іан Роджерс

Іан Роджерс

Також на прес-конференції я поцікавився у Хоу Іфань, чи щаслива вона від такої затримки. Китаянка дипломатично відповіла, що не вона придумала це правило, а тому не має право його коментувати.

На мій погляд, треба застосовувати інші методи проти читерства, хоч робіть електронні перевірки, хоч, даруйте, роздягайте шахістів до білизни, але нехтувати інтересами уболівальників — не годиться. Тим більше, що в приміщення для гри їх не пускають.

Сьогодні — перший вихідний, а завтра, 5 березня, третя партія, де Марія гратиме білими.

Петро Марусенко, Львів.

1

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *