Дива не сталося: Каспаров фінішував восьмим

Нагадаємо, що славетний шахіст 13-й чемпіон світу Гаррі Каспаров після дванадцятирічної перерви вирішив зіграти у четвертому етапі Гран-Чес-Тур у Сент-Луїсі, де десятеро провідних гросмейстерів змагалися  у швидкі шахи та бліц. Перед першою появою Гаррі Каспарова у офіційних шахових змаганнях прогнозів не бракувало. У численних експертів  думки різнилися не сильно. Хтось казав, що Гаррі Кимович набере «плюс три», хтось «плюс два», але усі були упевнені, що тринадцятий чемпіон світу буде у верхній         частини таблиці. Але не так сталося, як гадалося…

ФІАСКО в РАПІДІ

Почав Каспаров дуже обережно. І в перший день зробив три нічиї. Цікаво, що в дебютній підготовці він не поступався сучасним, озброєним до зубів, гросмейстерам. А у партії з американцем Хікару Накамурою продемонстрував мистецтво захисту, єдиними ходами, врятувавши важку позицію.

Гаррі Каспаров

Гаррі Каспаров

Але наступного дня ветеран пообіцяв грати агресивніше. І свого слова дотримався. От тільки ця агресивність не принесла йому жодної перемоги. Натомість Каспаров зазнав першої поразки. Маючи невелику перевагу проти Ян Непомнящего (Росія), він зробив неймовірний хід. «За такий хід, — зауважив Гаррі після партії, я б вигнав свого учня. Сподіваюсь мене не виключать з турніру».

А перед цим легенда шахів не переміг Левона Ароняна з Вірменії в ситуації, де мав виграшну позицію, зробивши лише нічию.  «Двадцять років тому я набрав би у цих трьох партіях три, ну, мінімум 2,5 очка», — слушно підвів риску Каспаров.

Але справжня трагедія сталося в останній день. Легко і невимушено він переграв чеха Давида Навару і перевів партію до легко виграного закінчення. Слон чорних нагадував великого пішака, а фігури білих домінували. Не раз і не два Каспаров міг форсовано перемогти, але в обопільному цейтноті догрався спочатку до нічийної позиції, а потім пропустив страшенний удар і змушений був скласти зброю.

Та все ж таки Фортуна посміхнулася нарешті чемпіону. В нічийній позиції, маючи одну хвилину проти семи (щоправда, без ризику програти), в’єтнамець Ле Куанг Льєм підставив йому під бій цілу туру. Повірте,  навіть шахіст третього розряду не припустився би такої помилки…

Але в останній партії Каспаров чорними знову потрапив до цейтноту проти американця Фабіано Каруани і, хоча мав непогану позицію, раптом заграв пасивно і згодом поступився.

Отож, Гаррі Кімович набрав 7 очок з 18 (на цьому турнірі очки подвоювалися) і уперше в своїй кар’єрі розділив останнє місце…

Мені гра 54-річного Каспарова нагадувала гру Руслана Пономарьова в останніх турнірах. Чудова постановка дебюту, відмінне розуміння позиції та дуже невелика здатність вести боротьбу в напруженій ситуації.

Що ж у Каспарова є можливість одігратися в бліц-турнірі, який почнеться вже сьогодні, 17 серпня, і пройде в два кола. Звичайно, тепер кількість прогнозистів-оптимістів значно зменшиться. І хоча я розумію, що в бліц йому буде грати ще важче, все ж таки сподіваюсь, що славетний чемпіон згадає молодість…

Переможцем швидких шахів став Аронян. А от підсумки турніру: 1.Аронян – 12 очок з 18, 2-3. Накамура та Каруана – по 11, 4. Непомнящий – 10, 5. Домінгес – 9, 6-7. Ле та Сергій Карякін (Росія) – по 8, 8-10. Віші Ананд (Індія), Каспаров та Навара – по 7 очок.

 

ВИДАТНИЙ ЧЕМПІОН ПІД КІНЕЦЬ РОЗІГРАВСЯ

У два заключні дні учасники супертурніру в Сент–Луїсі грали бліц в два кола. Нагадаємо, що блискавична гра завершувала четвертий етап Гран-Чесс-Тур.

Звичайно, усіх цікавило, чи зможе Гаррі Каспаров чинити опір своїм молодим суперникам на обмеженому часі (5 хвилин на всю партію плюс дві секунди за зроблений хід). Адже, чим менше часу, тим важче ветерану.

І в перший день побоювання за його результат справдилися. Уславлений чемпіон набрав лише 3,5 очка з 9. Щоправда, Гаррі здивував усіх, застосувавши білими гострий королівський гамбіт проти росіянина Сергія Карякіна. А в цьому гострому гамбіті Каспаров обрав найгостріший варіант. Але потім білі стали помилятися, й дістали програшну позицію. Та бліц є бліц! Карякін пройшов повз виграш і оголосив вічний шах – нічия.

Гаррі Каспаров

У другий день, 13-й чемпіон світу все ж зміг взяти реванш. Він набрав 5,5 з 9, а остаточний підсумок – 9 очок з 18,тобто п’ятдесят відсотків. Письменник Віктор Шендерович з цього приводу зазначив, що характер чемпіона рівний його геніальності.

У бліці переміг Карякін – 13,5 з 18, другим був Левон Аронян (Вірменія) – 12, 5, а третім американець Хікару Накамура – 10,5 очка.

У загальному підсумку рапіду та бліцу переміг Аронян — 24,5, Накамура та Карякін – по 21,5. Каспаров посів восьме місце з десяти учасників з 16 очками з 36!

Велика кількість помилок серед елітних шахістів, яка була на цьому етапі , може змусить трохи замовкнути адептів швидких шахів, які вважають, що «рапід» має замінити класичні. Та, думаю, вони не замовкнуть, а шукатимуть софістичні докази привабливості швидких…

Петро МАРУСЕНКО.    

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *